KRIMINALCU LOŠE IDE: Pao i drugi Stanivukovićev tender za javnu rasvjetu

BANJALUKA – Kancelarija za razmatranje žalbi BiH poništila je i drugi tender za izgradnju javne rasvjete vrijedan 35,4 miliona maraka koji je raspisao gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković.
Na ovaj tender stigle su tri žalbe sa preko 60 žalbenih navoda, a Kancelarija za razmatranje žalbi Bosne i Hercegovine usvojila ne veliku većinu njih.
Prema našim saznanjima, najveći problem je bio taj što predmet javne nabavke uopšte nije odgovarao toj nabavci, a oni koji su sastavljali dokumentaciju su pomiješali i spajali nespojive stavke.
Na prvom tenderu posao je bio dodijeljen konzorcijumu koji je predvodila zagrebačka kompanija “Končar”, nakon čega su svoje žalbe podnijele firme “ABC Solutions” iz Banjaluke i “El promet” iz Laktaša.
Kancelarija za razmatranje žalbi BiH je te žalbe prihvatila i  polovinom februara ove godine poništila tender.
Stanivuković nije dugo čekao i već krajem aprila je raspisao novi tender iste vrijednosti i sa gotovo identičnim uslovima, sa dodatkom da ukupan promet ponuđača u prethodne tri godine ne smije biti ispod 30 miliona KM.
U prvom tenderu taj iznos je bio ograničen na 60 miliona.
Podsjetimo, CAPITAL je u oktobru 2024. godine prvi pisao da će posao izgradnje javne rasvjete u gradu Banjaluka po ESCO modelu vrijedan 35 miliona KM biti dodijeljen zagrebačkoj kompaniji “Končar”.
U seriji tekstova koji su uslijedili, pisali smo o tome da je prema idejnom projektu za adaptaciju i nadogradnju sistema javne rasvjete potrebno 13,4 miliona KM, što je višestruko manje od 35,4 miliona koliko je vrijednost tendera koji je raspisao gradonačelnik Draško Stanivuković.