Evo kako Naša Banka i M:TEL otimaju novac od bolesne djece
Kompanija MTEL, čija direktorica Jelena Trivan se hvali rezultatima u poslovanju i ulaže milione u marketing, godinama otima novac građana Republike Srpske, pritom ne mareći za zakone ove države, a čak otima pare i od djece sa 100 odsto invaliditetom da bi naplatila dugove stare 14 godina.
U jednom od konkretnih slučajeva, MTEL je dobio presudu u januaru 2015. Godine koja je, zajedno sa svim sudskim taksama i kamatama, iznosila blizu 1.400 maraka. Od 2015. pa sve do kraja 2024. godine, tačnije do novembra mjeseca, prema sudskim spisima koji su u posjedu našeg portala, nije urađeno ama baš ništa sudski i pravno, već je MTEL tražio izuzimanje parcele u opštini u kojoj dužnik i ne živi.
Ako su već gledali katastarske knjige i šta da oduzmu, mogli su da vide u katastru da osoba čiju zemlju otimaju ima takođe zemlju na teritoriji grada Banjaluka, ali ta parcela nije vrijedna ni deseti dio onoga koliko vrijedi zemlja na teritoriji opštine Mrkonjić Grad. Član 5. Zakona o izvršnom postupku kaže da naplata treba da bude srazmjerna dugu i najpovoljnija po dužnika.
Kako može 700 kvadrata zemlje na 50 metara od opštine Mrkonjić Grad sa građevinskom dozvolom p+ 2 i svim dovedenim komunalijama da košta 1370 maraka? Pri tome ne obavještavajući vlasnika ni o procesu, ni o izuzimanju porodičnog naslijeđa. Sud tehnički ne može da zaplijeni zemlju, pozivajući se na stvarna prava jer je zemlja vlasništvo 1/2, ali takođe prihvata mjesnu nadležnost za postupak, iako je osoba odselila iz Mrkonjić Grada prije 27 godina, a u banjalučkom CIPS-u i na teritoriji grada Banjaluka je prijavljena od 2009. godine. Ipak, i nakon toga pravno divljanje MTEL i Osnovnog suda u Mrkonjić Gradu se nastavlja, više od deset godina od dobitka sudskog spora, pri čemu osoba nijednom nije obaviještena ni o jednoj radnji koju je sprovodio MTEL.
Uz pomoć mrkonjićkog Osnovnog suda, blokiraju alimentaciju za dijete sa 100 odsto invaliditetom.
Osnovni sud u Mrkonjić Gradu 8.juna 2026. blokira preko Naše banke račun koji je alimentacioni – čime direktno ugrožava pravo na izdržavanje djeteta, skidajući pola novca sa računa. Što zakonski NE MOŽE nijedan sud, a ni banka koja je trebala da zaštiti prava klijenta.
Prema Zakonu o izvršnom postupku član 93, član 95. alimentacija je izuzeta od izvršenja.
Naša banka je u ovom slučaju svjesno je ignorisala svoju zakonsku i profesionalnu ulogu. Kao finansijska institucija, banka je imala apsolutnu obavezu da prepozna prirodu sredstava na računu. Alimentacija nije običan priliv, već zakonom zaštićena kategorija namijenjena preživljavanju djeteta.
Umjesto da zaštiti klijenta i upozori nadležni sud da je nalog za izvršenje u direktnoj suprotnosti sa članovima 93. i 95. Zakona o izvršnom postupku, Naša banka je bez ikakve provjere, suprotno bankarskim procedurama i etičkim standardima, ‘povukla obarač’ i dozvolila otimanje sredstava.
Čak i nakon usmenog upozorenja oštećene šalterskoj radnici da krši zakon, prema prijavi Agenciji za bankarstvo koja je u posjedu portala “Povjerljivo”, radnica je ućutkavala oštećenu, nastavljajući blokadu računa preko centrale u Bijeljini dok je tokom radnog vremena ćaskala o godišnjem odmoru na koji će u Tivat (?!) ostavljajući dijete sa 100 odsto invaliditetom bez marke.
Da su bili svjesni težine svog propusta i namjere da prikriju saučesništvo u kršenju zakona, dokazuje i njihovo odbijanje da u roku od 72 sata izdaju potvrdu o namjeni sredstava na računu. Time su pokušali sakriti činjenicu da je na izvodu iz računa jasno vidljivo da se radi o uplati alimentacije.
Njihov propust nije tehničke prirode – to je svjesno saučesništvo u pravnom nasilju i pokušaj opstrukcije dokaza o nezakonitom postupanju. Da bi se bogatio MTEL!
Pri tome, važno je naglasiti da je nadležni sudija imao zakonsku obavezu da po službenoj dužnosti provjeri prirodu računa koji se blokira, dok je Naša banka, kao finansijska institucija, bila dužna da zaštiti prava klijenta i odmah upozori sud da se radi o zaštićenim sredstvima namijenjenim alimentaciji, što je izostalo.
Ipak, uprkos očiglednoj pravnoj prirodi računa, sa njega je skinuta polovina novčanih sredstava, koja do današnjeg dana nisu vraćena. Ovakvo postupanje je utoliko teže ako se uzme u obzir činjenica da je još početkom februara 2025. godine nastupila apsolutna zastara cjelokupnog predmeta, čime je svaka dalja radnja prinudne naplate postala pravno neutemeljena i nezakonita.
Sve što je direktorica MTEL, Jelena Trivan, prije desetak dana na programu Alternativne televizije u Banjaluci iznosila o poslovnim uspjesima, prihodima i prometima, u ovom konkretnom slučaju pada u vodu. MTEL se nezakonito bogati, koristeći sudove i banke kao instrumente za naplatu potraživanja koja su tehnološki i pravno odavno u zastari.
Pritom se ova kompanija ne libi da dijete sa 100 odsto invaliditetom ostavi bez novca koji je zakonski zaštićen i prijeko potreban za njegovo liječenje i izdržavanje.
Slogan kompanije Mtel “Imate prijatelja” na ovom slučaju pokazuje da bi se zapravo trebao preimenovati u “Mtel – imate neprijatelja”. Ova kompanija nezakonito otima novac, nezakonito se bogati i ne poštuje pravosuđe države u kojoj posluje, idući dotle da dijete sa teškoćama u razvoju ostavlja bez osnovnih sredstava za život.
Cijeli slučaj sada prati Agencija za bankarstvo Republike Srpske, Kancelarija ombudsmena za zaštitu ljudskih prava, Centar za socijalni rad Banjaluka, Obdusmen za zaštitu djece i Visoki sudski i tužilački savjet BiH, kao i ekipa našeg portala.