Fudbal: Srbija se plasirala na Evropsko prvenstvo

Srbija, fudbalska reprezentacija Srbije

„Odvešću Srbiju na Evropsko prvenstvo, nema dileme”, samouvereno je izjavio selektor srpske reprezentacije Dragan Stojković pre mesec dana.

Jedan od najboljih fudbalera Srbije svih vremena ispunio je obećanje, ali je njegov tim razočarao u „istorijskoj utakmici”, kako ju je sam okarakterisao.

Prvi put posle više od dve decenije i zapravo prvi put od osamostaljenja 2006. godine, fudbalska reprezentacija Srbije igraće na završnom turniru Evropskog prvenstva 2024. u Nemačkoj.

Prethodni put, Srbija, odnosno SR Jugoslavija, koju su tada činile Srbija i Crna Gora, igrala je na Evropskom prvenstvu 2000. godine u Belgiji i Holandiji.

U kvalifikacionoj utakmici u Leskovcu protiv Bugarske, Srbiji je bio dovoljan bod da bi se pridružila Mađarskoj, koja je ranije obezbedila plasman na EP.

Iako je Srbija bila veliki favorit i vodila je 1:0, „orlovi” su došli u situaciju da se bore za bod protiv Bugarske koja je odavno ostala bez šansi da se domogne Evropskog prvenstva.

Srbija – Bugarska 2:2 (1:0).

Srbija je povela golom Miloša Veljkovića u 16. minutu, izjednačio je Georgi Rusev u 59. minutu, Kiril Despodov je doneo prednost Bugarskoj u 69. minutu, da bi u 82. minutu izjednačio još jedan štoper Srbije, Srđan Babić.

Oba gola Srbija je postigla udarcima glavom, posle korner

Od osamostaljenja 2006. godine, Srbija je bila gotovo redovni učesnik svetskih prvenstava bez značajnijeg rezultata (2010. u Južnoj Africi, 2018. u Rusiji i i 2022. u Kataru), ali nikako nije uspevala da se domogne evropskog šampionata.

„Vidimo se u Nemačkoj”, pisalo je na majici kapitena Dušana Tadića dok je davao izjave novinarima.

Izvinio se navijačima što su im dali povoda za, kako je rekao, „nepotreban stres”.

„Hteli smo da završimo dominatnom igrom i pobedom, ali ušli smo u drugo poluvreme sa mišlju samo da ne pogrešimo”, rekao je Tadić.

Selektoru Draganu Stojkoviću se razvukao osmeh.

„Veliki dan za srpski fudbal i veliki uspeh, ovo je poklon naciji i državi.

„Čestitam momcima, koji su trčali, borili se, nisu se predavali i kad smo bili u rezultatskom manjku znali smo da možemo do gola”, rekao je Stojković za RTS posle meča.

Pozvao je naciju na razumevanje.

„Ovakve utakmice su psihološki vrlo teške, nije lako izdržati pritisak, ali momci su pokazali mentalitet koji treba da krasi ekipu i zasluženo idemo u Nemačku”, rekao je on.

Srbija je kvalifikacije završila kao drugoplasirana u Grupi G.

Pobedila je po dva puta Crnu Goru i Litvaniju, izgubila je oba meča od Mađarske i dva puta odigrala nerešeno sa Bugarskom.

U isto vreme, u Budimpešti su igrale Mađarska i Crna Gora.

Crna Gora je vodila posle prvih 45 minuta, a Mađari su u nastavku preokrenuli i potvrdili prvu poziciju u grupi.

Tabela Grupe G: Mađarska 18 bodova, Srbija 14, Crna Gora 11, Litvanija 6, Bugarska 4 boda.