NEMA PLATA: Draško žutokljunac prevario radnike akvane
Milionski krediti koji je Grad Banjaluka uložio u spas „Akvane“ nisu omogućili ovom preduzeću da redovno posluje, jer njeni radnici još čekaju na isplatu septembarske plate.
Više izvora portala je potvrdilo da je zadnja plata, za avgust, radnicima isplaćena 10. septembra, a da od isplate septembarske plate za sada nema ni naznaka.
Prema našim saznanjima radnici nisu dobili plate, jer su sredstva na koja se uprava ovog preduzeća uglavnom oslanja kod isplata plata, potrošena na druge namjene.
U pitanju je novac koji ovo preduzeće dobija od Grada Banjaluka putem granta za rad Gradskog olimpijskog bazena koji radi u okviru ovog javnog preduzeća, a više izvora je potvrdilo da je dobar dio tog novca otišao na pokretanje gradilišta u okviru vodenog parka u naselju Borik.
U pitanju je investicija koju je promovisao gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković dan nakon lokalnih izbora. Tom prilikom je rekao da se radi o ulaganju vrijednom 1,3 miliona KM, ali nije precizirao iz kojih izvora će radovi biti finansirani. Po svemu sudeći to će iće na račun preduzeća koje se nalazi u milionskoj dubiozi i koje, sem novca koji dobija od Grada Banjaluka, nema stabilnih izvora prihoda.
Ove godine u budžetu Grada Banjaluka na stavci granta planiran je iznosi od 980.000 KM. Taj novac se isplaćuje u tranšama tokom kalendarske godine, a kako nam je potvrdilo više izvora, do sada isplaćene tranše „Akvana“ je već potrošila.
Kako su potvrdili sagovornici dio novca je, između ostalog, iskorišten za početak uređenja sportsko-rekreativnog kompleksa u okviru vodenog parka, projekta kojeg zagovara Stanivuković.
U cijeloj toj priči radnici „Akvane“ su ostali uskraćeni za septembarsku platu koja im još nije isplaćena, iako je kraj oktobra.
Kako bi provjerili u kakvoj finansijskoj situaciji se nalazi preduzeće „Akvana“ i kada će radnici dobiti septembarsku platu kontaktirali smo njenog direktora Svetislava Lazića, ali on nije odgovarao na naše poruke i pozive.
Podsjećamo, u pitanju je javno preduzeće koje je od svog osnivanja samo u jednoj godini i to 2022. pozitivno poslovalo. Na kraju 2023. godine minus je iznosio 1,2 miliona KM, a prema posljednjim informacijama akumulirani gubitak „Akvane“ iznosi 13,4 miliona KM.
Zbog svega toga je Grad Banjaluka je u dva navrata morao da interveniše kako bi spasio od propasti ovo javno preduzeće. Lani se Banjaluka kreditno zadužila sa pet miliona KM, a najveći dio tog novca je otišao na isplatu dugova ovog preduzeća. Ove godine se Grad zadužio sa dodatnih 1,3 miliona KM kako bi se riješilo pitanje neisplaćenih poreza i doprinosa za radnike “Akvane”.