Napušteni i ruinirani objekat u ulici Bana dr Todora Lazarevića, preko puta ANURS-a i nedaleko od Palate Republike i Hrama Hrista Spasitelja, već godinama „bode“ oči Banjalučanima, a vjerovatno i turistima, koji se spravom pitaju otkud takvo ruglo u centru grada, nadomak “ušminkanog” šetališta.
Kako trenutno stvari stoje, pitaće se i dalje, jer se ova ruševina nalazi baš na mjestu na kojem traje “rat” dva investitora oko toga ko će graditi kompleks na ovako atraktivnoj lokaciji.
Naime, na ovoj lokaciji je još 2021. godine predstavljen projekat „Palata Centar“ autora arhitekte Željka Kusića, čiji je investitor kompanija „Premium invest“ u vlasništvu poznatog banjalučkog biznismena Veselka Malbašića.
Kako nezvanično saznajemo, investitor okvirno planira početak izgradnje ovog kopleksa u proljeće naredne godine, što znači gotovo četiri godine nakon predstavljanja projekta.
Iako naš izvor ističe da ništa ne koči početak izgradnje, kao i da investitor planira raspored svojih investicija na osnovu kojeg će se utvrditi tačan datum početka radova, Andrej Došenović, direktor “Premium Investa”, kaže da radove ipak zaustavljaju imovinski sporovi i neriješena pitanja.
Došenović tvrdi da će njegova kompanija graditi ovaj kompleks, ali kog datuma će radovi početi, i dalje je nepoznanica.
„Ne mogu da vam kažem, na primjer, da će biti za mjesec ili dva, kad to ne znamo. Još uvijek se rješavaju imovinsko pravni odnosi, a kod nas to dugo traje i ide sporo“, naglašava on.
Da će se na ovom mjestu graditi poslovni kompleks tvrde i u firmi „Vicanović company“ iz Laktaša, koja je sa Gradom Banjaluka, prema katastru, vlasnik parcele od 267 kvadrata na kojoj se nalazi i već pomenuta ruina.
Iz ove kompanije kažu da će radovi početi dogodine i da će oni sami praviti kompleks kakav je i predviđen po regulacionom planu, što znači da bi, prema podacima koji su javno dostupni na internet stranici Grada, na ovom mjestu trebalo da nikne objekat sa četiri sprata i dodatnom uvučenom etažom.
Na ovakve tvrdnje, iz “Premium investa” pomirljivo kažu da će se, zapravo, graditi objekat sa dva ulaza i da će ga raditi zajedno sa kompanijom iz Laktaša.
Banjalučani dotad, očigledno, treba sami da odluče kome će vjerovati, a ruinu i ne mnogo ljepše i bolje montažne objekte koji se na nju nadovezuju, da zaobilaze u širokom luku, naročito ako im za novogodišnje praznike dođu gosti sa strane.