DRŽAVNIČKI: Darko Matijašević sa saradnicima organizovao doček za heroje sa Košara i Paštrika
Predsjednik Pokreta “Odbrana Srpske” Darko Matijašević izjavio je večeras u Banjaluci da su heroji sa Košara i Paštrika nadljudskim i junačkim naporima odbranili nacionalne i državne interese, te granice SR Jugoslavije i Srbije tokom agresije NATO-a i albanskih radikala 1999. godine.
“Slobodarska tradicija srpskog naroda je dio našeg kolektivnog identiteta. Srpski narod je nedjeljiv, kao i srpska istorija i kultura. Upravo njegovanjem ove tradicije i odnosa dajemo značajan doprinos postojanosti nacionalnog identiteta Srba. Sa snažnim identitetom zajedno sa drugim narodima i državama na ovom trusnom području želimo sačuvati mir, stabilnost i stvarati uslove opšteg prosperiteta za sve”, naglasio je Matijašević večeras u Banskom dvoru gdje je Pokret “Odbrana Srpske” organizovao doček za heroje sa Košara i Paštrika.
Potpredsjednik Pokreta i predstavnik porodica poginulih boraca Odbrambeno-otadžbinskog rata Bojan Pećanac zahvalio je herojima Košara i Paštrika što su došli u Banjaluku i tako pokazali jedinstvo srpskog naroda sa obje strane Drine, koji dijeli istu sudbinu od kako postoji na ovim prostorima.
“Kako bismo učvrstili to jedinstvo, Pokret `Odbrana Srpske` uputiće prijedlog Skupštini grada Banjaluka da jedna ulica u gradu bude nazvana po herojima Košara i Paštrika”, rekao je Pećanac.
Pukovnik u penziji Duško Šljivančanin, ratni komandant 53. graničnog bataljona Prištinskog korpusa, podsjetio je da je Bitka na Košarama vođena između pripadnika Vojske Jugoslavije i terorističke OVK, podržane od regularne Vojske Albanije i NATO snaga, na granici Jugoslavije i Albanije od 9. aprila do 10. juna 1999. godine uz neprekidno bombardovanje NATO avijacije.
“Cilj albanske strane bio je ostvarivanje kopnene invazije na Kosovo i Metohiju i presijecanje komunikacije između jedinica Vojske Jugoslavije u Đakovici i Prizrenu. Vojska je uspela da osujeti nameru protivnika, porazi ga i spreči prodor na Kosmet”, rekao je Šljivančanin.
On je naveo da je Vojska Jugoslavije u bici izgubila 108 pripadnika, a neprijateljske snage OVK više od 200, među kojima je bilo Francuza, Italijana, Alžiraca. Vojska Jugoslavije povukla se sa Košara nakon potpisivanja Kumanovskog sporazuma.
General u penziji Stojan Konjikovac rekao je da je neprijatelj počeo novi napad na Paštrik kada je bilo jasno da ne može probiti liniju u rejonu Košare.
Prema njegovim riječima, operacija “Strela” ili bitka za Paštrik bila je agresivna vojna operacija sadržana u skupu napadačkih borbenih dejstava OVK potpomognute snagama Albanske Vojske, NATO-a, stranim instruktorima protiv Vojske Jugoslavije i trajala je od 26. maja do 10. juna 1999 godine.
“Neprijatelj je imao za cilj slamanje snaga Vojske Jugoslavije na samoj granici i to za šest sati sa namerom da se za najviše dva dana uđe u Prizren i stvore uslovi za dovođenje novih snaga za osvajanje Kosova i Metohije uz invaziju NATO-a. To je bila najteža bitka Vojske Jugoslavije uz konstantnu upotrebu NATO avijacije. Vojni analitičari je karakterišu kao najasimetričniju bitku u istoriji ratovanja. To je bila klasična vazduhoplovno-kopnena operacija”, naveo je general Konjikovac.
On je dodao da su jedinice OVK imale podršku NATO vazduhoplova, od 1.040 letjelica 748 je bilo američkih, a prema procjenama, OVK je raspolagala sa oko 20.000 boraca.
“Pokazalo se da je vojska koja je motivisana, koja ima visok borbeni moral i zna šta brani – nepobediva, bez obzira koliko neprijatelj bio nadmoćan u ljudstvu i materijalno-tehničkim sredstvima. U borbi se istakao veliki broj vojnika i starešina Vojske Jugoslavije koji su pokazali nadljudsku snagu i herojstvo. Posebno je do izražaja došla umešnost komandovanja – od nivoa komandira voda do najvišeg nivoa komandovanja”, rekao je Konjikovac.
Prema njegovim riječima, 549. motorizovana brigada, koja je iznijela bitku na Paštriku, odlikovana je Ordenom narodnog heroja.
Velikom broju posjetilaca u Banskom dvoru obratila se načelnik Odsjeka za izdavačku djelatnost u Medija centru “Odbrana” Snežana Đokić koja je govorila o knjizi “Prizrenska brigada 1998-1999” autora generala Stojana Konjikovca.
Gostima iz Srbije zahvalili su ministar za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje Republike Srpske Željko Budimir, savjetnik predsjednika Republike Srpske Branislav Okuka i nekadašnji direktor Policije Srpske Dragomir Andan.